افتتاح سامانه هوشمند فرماندهی و کنترل پدافندی ایران

فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا(ص) در مراسم افتتاح سامانه هوشمند فرماندهی و کنترل پدافند هوایی ایران با نام پیامبر اعظم گفت که از امروز همه جنگنده ها، موشک ها و دیده بان‌ها از این سامانه فرمان می گیرند .

به نقل از روابط عمومی قرارگاه پدافند هوایی، نخستین سامانه هوشمند فرماندهی و کنترل پدافند با نام پیامبر اعظم رونمایی شد و به عنوان قلب یکپارچه پدافند ایران اسلامی نام گرفت

این سامانه مهم هوشمند و کاملاً بومی با بیش از یک میلیون و ۷۵۶ هزار خط برنامه به دست دانشمندان این مرز و بوم طراحی شده و برای ساخت آن ۲۶۰هزار نفر ساعت کار شبانه روزی صورت گرفته است.

 دانشمندان کشور در رشته های پدافند، هوافضا، رادار، فرماندهی و کنترل عملیات موشکی،  مخابرات شبکه،  فیزیک، ریاضی و نرم افزار شبانه روز کار کردند تا نخستین SOC بومی جمهوری اسلامی ایران را به بهره برداری برسانند.

این طرح مهم ملی و دفاعی کشور به دستور سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش و جمعی از فرماندهان پدافندی نیروهای مسلح صبح امروز در یکی از نقاط حساس پدافند جمهوری اسلامی ایران به بهره برداری رسید.

این سامانه از لحظه ای که دستور رونمایی و بهره برداری آن داده شد به تمام مراکز راداری موشکی، دیده بانی عملیات و مناطق پدافندی کشور وصل شد و از این پس این مراکز با SOC کاملا ایرانی کار خود را ادامه می دهند.

سامانه فرماندهی کنترل کاملا بومی می تواند هدایت، رهگیری اهداف، تصمیم‌سازی برای سامانه های موشکی، تخصیص نوع سلاح و پیش بینی اهداف دشمن را در دستور کار خود قرار دهد و با این سامانه فرمانده نبرد به راحتی می تواند با داده های سامانه فرماندهی و کنترل، تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

سامانه پیامبر اعظم با همکاری نزدیک قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش و شرکت ایزایران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به ثمر رسید و متخصصان  این مرز و بوم در حال طراحی و ساخت سامانه جدید ADOC هستند.

با طراحی و ساخت سامانه فرماندهی کنترل پیامبر اعظم، صنعت فرماندهی و کنترل کاملا بومی و دغدغه های مدیریت در صحنه نبرد تمام شد.

امیر سرلشکر عطاءالله صالحی فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران در این مراسم با بیان این‌که « در تمامی رزمایش‌ها و امتحانات خود باید قدرت دشمن را دست بالا بگیرید تا بتوانید به راحتی در صحنه عملی نبرد با دشمن مقابله کنید» گفت: سربازان پدافند باید هر لحظه ماده دفاع باشند و دانشمندان پدافندی ایران اسلامی باید سامانه‌های پدافندی را دائماً به روز کنند.

امیرسرتیپ فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیا(ص) در این مراسم سامانه پیامبر اعظم را مرکز عملیات منطقه ای برای سیستم های یکپارچه پدافندی خواند و گفت: این سامانه ، همه رادارها و سیستم های پدافندی و موشکی را به هم متصل و به صورت هوشمند تصمیم گیری می کند.

وی افزود: تمام نرم افزارها، حساسه ها و جزء جزء سامانه هوشمند فرماندهی و کنترل پدافند با نام پیامبر اعظم به دست دانشمندان ایرانی طراحی و ساخته شده است.

وی با بیان اینکه از امروز قلب یکپارچه پدافند هوایی به تپش درآمد، تاکید کرد: قدرت پدافند ملی ، بومی برای جوانان و به پاس خون شهداست.

امیر اسماعیلی افزود: همه ابزارها، سامانه ها، جنگنده ها، موشک ها و دیده بان ها از امروز از سامانه پیامبر اعظم دستور می گیرند.

وی گفت: قدم بعدی وارد کردن پروتکل های بیشتر در شبکه یکپارچه پدافندی است و چشم انداز ما سامانه ای خواهد بود که کنترل پدافند و تمام سامانه های کشوری را به هم متصل کند و در لحظه تهدید، فرماندهی واحد با موضوع تهدید مقابله کند.

امیر اسماعیلی افزود: هم اکنون تمام شبکه های پدافندی که از طرح بلوک غرب و شرق به ایران فروخته شده بود بهینه و کاملا بومی شده و از امروز همه این شبکه ها نیز با سامانه کاملا بومی فرماندهی و کنترل پیامبر اعظم کار خود را دنبال می کنند.

بر اساس این گزارش نخستین سامانه هوشمند فرماندهی و کنترل پدافند با نام پیامبر اعظم رونمایی شد و به عنوان قلب یکپارچه پدافند ایران اسلامی نام گرفت.

این سامانه مهم هوشمند و کاملاً بومی با بیش از یک میلیون و ۷۵۶ هزار خط برنامه به دست دانشمندان این مرز و بوم طراحی شده و برای ساخت آن ۲۶۰هزار نفر ساعت کار شبانه روزی صورت گرفته است.

دانشمندان کشور در رشته های پدافند ، هوافضا ، رادار ، فرماندهی و کنترل عملیات موشکی ،  مخابرات شبکه ،  فیزیک ، ریاضی و نرم افزار شبانه روز کار کردند تا نخستین SOC بومی جمهوری اسلامی ایران را به بهره برداری برسانند این طرح مهم ملی و دفاعی کشور به دستور فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران و با حضور فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش و جمعی از فرماندهان پدافندی نیروهای مسلح صبح امروز در یکی از نقاط حساس پدافند جمهوری اسلامی ایران به بهره برداری رسید.

این سامانه از لحظه ای که دستور رونمایی و بهره برداری آن داده شد به تمام مراکز راداری موشکی، دیده بانی عملیات و مناطق پدافندی کشور وصل شد و از این پس این مراکز با SOC کاملا ایرانی کار خود را ادامه می دهند.

سامانه فرماندهی کنترل کاملا بومی می تواند هدایت ، رهگیری اهداف ، تصمیم سازی برای سامانه های موشکی ، تخصیص سلاح ، تخصیص نوع سلاح و پیش بینی اهداف دشمن را در دستور کار خود قرار دهد و با این سامانه فرمانده نبرد به راحتی می تواند با داده های "سامانه فرماندهی و کنترل" ، تصمیم نهایی را اتخاذ کند.

سامانه پیامبر اعظم با همکاری نزدیک قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء ارتش و شرکت ایزایران وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به ثمر رسید و متخصصان  این مرز و بوم در حال طراحی و ساخت سامانه جدید  ADOC هستند.

 با طراحی و ساخت سامانه فرماندهی کنترل پیامبر اعظم، صنعت فرماندهی و کنترل کاملا بومی و دغدغه های مدیریت در صحنه نبرد تمام شد.

فرمانده کل ارتش در این مراسم از کارکنان کارکشته و عملیاتی پدافند خواست به صورت نمادین  رزمایش پدافندی را با استفاده از  SOC جدید کاملا بومی انجام دهند.

 در این رزمایش چندین فروند هواپیمای جنگنده از مرزهای مختلف ایران اسلامی به صورت جداگانه وارد کشور می شوند و سربازان پدافند باید با این سامانه رهگیری ، هشدار و مقابله با این حمله را تصمیم سازی کنند.

 پس از پایان این رزمایش نمادین امیرسرلشکر صالحی با بیان اینکه در تمامی رزمایش ها و امتحانات خود باید قدرت دشمن را دست بالا بگیرید تا بتوانید به راحتی در صحنه عملی نبرد با دشمن مقابله کنید،  گفت : سربازان پدافند باید  هر لحظه  آماده دفاع باشند  و دانشمندان پدافندی ایران اسلامی باید سامانه ها و سیستم های پدافندی را دائماً به روز کنند.

منبع : خبرگزاری مهر